Repozytorium

Repozytorium to miejsce, do którego trafiają dokumenty w celu ich uporządkowania. Zazwyczaj takie miejsce jest tak zaprojektowane, by każdy użytkownik mógł w łatwy sposób skorzystać z jego zasobów. Istnieją również takie, do których ciężej jest się dostać. Zależy to od wartości danych przechowywanych w repozytorium. Najstarszym miejscem do przechowywania różnych teczek czy akt była zwykła szafa. Obecnie termin jest już szerzej stosowany. W odniesieniu do przeróżnych zasobów cyfrowych są to ogromne bazy danych. W informatyce repozytorium jest miejscem, gdzie na serwerze przechowywane są dane, np. dokumenty elektroniczne. Mogą to być również różnego rodzaju kody źródłowe czy zbiory pakietów. Sam termin jakim jest repozytorium odnosi się głównie do przechowywania, a nie do udostępniania. Zazwyczaj przechowywane w nim dane są oryginałami, a nie kopiami czy archiwalnymi plikami. 

serwerownia_01

Każdy komputer jest repozytorium. Przechowuje on przecież jakże ważne dla nas pliki. Mogą to być np. filmy, obrazy czy też dokumenty. Wszystko staramy się dokładnie porządkować w folderach. Tak samo dzieje się, gdy nasze dane chcemy umieścić na serwerze zewnętrznym. Tam również są one uporządkowywane wedle naszego uznania. Daje to łatwy dostęp do pożądanych plików wszędzie, gdzie będziemy mieli dostęp do internetu. Takie repozytoria są oczywiście odpowiednio zabezpieczane przed niechcianymi gośćmi. Spójrzmy również na to co przechowujemy zazwyczaj w repozytoriach. Termin dokument elektroniczny: tak rzadko stosowany, a cel do którego się odnosi tak często przez nas używany.

Według powszechnego prawa dokument elektroniczny jest to każdy dokument, który daje się przedstawić w postaci cyfrowej. Takie pliki mogą być dowolnie konwertowane a następnie zapisywane na wszelkich nośnikach. Jedynym warunkiem jest to, że ich forma musi być taka, by można było je później odczytać i przywrócić im pierwotną postać.  Idealnym rozwiązaniem jest, że dokument elektroniczny można zapisać w wielu różnych miejscach i na różnych nośnikach jednocześnie.

Często z repozytorium korzystają firmy i spółki prywatne. Firma posiada ogrom dokumentacji zarówno w formie papierkowej jak i elektronicznej. Papierowe dokumenty trafiają do segregatorów i przechowywane są w szafach. Dane w formie elektronicznej potrzebują jednak jakiegoś stosownego rozwiązania, by były łatwo dostępne i nie zginęły gdzieś na komputerze. Dlatego też firmy wykupują sobie miejsca, w których mogą składować swoje dane. Są to w głównej mierze dokumenty elektroniczne, które można podzielić na różne grupy w zależności od tego, do czego są nam potrzebne. Repozytorium mieści się zazwyczaj w serwerowni, gdzie na wysoko pojemnościowych dyskach składowane są nasze dane. Takie centrum danych jest świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy firma czy spółka posiada ogromne ilości danych elektronicznych. Zawsze bezpieczniejszą drogą jest umieszczenie ich na kilku serwerach, niż trzymanie dokumentów elektronicznych tylko na jednym komputerze czy dysku. W razie awarii systemu można je bowiem bardzo łatwo odzyskać.

Widzimy więc, że repozytorium to doskonałe rozwiązanie zarówno dla zwykłych użytkowników jak i firm. Musimy dbać o to by nasze dane były łatwo dostępne. Upraszczamy sobie tym samym życie, gdyż nie musimy przeszukiwać w nieskończoność folderów po różnych dyskach, tylko wejść i odnaleźć dokładnie to co potrzebujemy dzięki idealnej segregacji dokumentów na serwerze. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie, gdyż nie mamy pewności czy któryś z naszych podzespołów nie ulegnie awarii czy zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *